CHÓR: Pueri Claromontani

OPIS CHÓRU

Jasnogórski Chór Chłopięco – Męski Pueri Claromontani powstał w roku 2003 w wyniku przekształcenia Chóru Chłopięcego Ośrodka Promocji GAUDE MATER. Inicjatorem powstania chóru był o. Nikodem Kilnar, ówczesny podprzeor Jasnej Góry.

Pueri Claromontani działa obecnie pod dyrekcją Jarosława Jasiury, dyrygenta, kompozytora i organisty i zrzesza chłopców w wieku przed-mutacyjnym. Na przestrzeni lat liczba członków zmieniała się. W chwili obecnej liczy około 80 chłopców w wieku od 7-14 lat.
Pueri Claromontani jest członkiem Polskiej Federacji PUERI CANTORES.

Wśród wielu ważnych dla Pueri Claromontani uroczystości i koncertów, które na stałe wpisały się w chóralny kalendarz jest wspomnienie św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej, chórzystów, muzyków, organistów i zespołów wokalno – muzycznych. W ten oto dzień 22 listopada każdego roku w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, swoje przyrzeczenia chóralne składają nowi chórzyści. Otrzymują wówczas stroje liturgiczne białe komże, które są  symbolem czystości duszy, z jaką chłopcy mają pełnić swoją służbę. W ten dzień pozostali członkowie chóru – odnawiają swoje przyrzeczenia.

Drugim ważnym, a zarazem cyklicznym wydarzeniem są „Pawełki”, uroczysta nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów i opiekuna dzieci.

Obok licznych koncertów, Chór przygotowuje oprawę muzyczną w czasie niedzielnych Mszy Św. w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 13.00.

 

*     *     *
POWRÓT DO LISTY CHÓRÓWWYSZUKAJ W SERWISIE

Tytuł wpisu Treść wpisu