Polska Federacja Pueri Cantores
Cantores Minores

Cantores Minores

Archikatedralny Chór Męski Cantores Minores

Chór został założony w 1990 roku przez  Josepha A. Hertera, wspieranego w sprawach organizacyjnych przez Ryszarda Gierosa i Alfreda Stefankiewicza. Prawie od samego początku związany jest z Bazyliką Archikatedralną św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Koncertował w ponad dwudziestu krajach. Był nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach i konkursach, m.in. w Lecco, Włochy (1997),  Moskwie (2000), Pradze (2002, 2003, 2004), Międzyzdrojach (2004) i Warszawie (2013, 2015). Brał udział w licznych festiwalach w Polsce i zagranicą. Występował z czołowymi orkiestrami symfonicznymi w Polsce (Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia) i zagranicą (The Academy of the London Mozarteum,  Orchestre National des Pays de la Loire,  Berliner Symphoniker). Brał udział w wielu produkcjach telewizyjnych i teatralnych (Rai Uno, TVP2, Teatr Muzyczny Roma, Teatr Polski w Warszawie).

Występ Cantores Minores w watykańskiej Sali Nervi w 2000 roku był transmitowany przez telewizję Rai Uno oraz Eurowizję do wszystkich krajów Europy, a koncert w Strasburgu (2008),  w ramach Europejskiego Dnia Dialogu Kulturalnego, był transmitowany na żywo na kanale Mezzo do około 40 państw.

Chór jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a także polskiej sekcji Międzynarodowej Federacji Chłopięcych Chórów Kościelnych Pueri Cantores, której  jest współzałożycielem  (przez wiele lat zespół wystepował jako chór chłopięcy).

W 2016 roku miały miejsce zmiany w strukturze organizacyjnej chóru. Pana Ryszarda Gierosa, prezesa Stowarzyszenia Śpiewaczego Cantores Minores zastąpił wieloletni chórzysta – Henryk Grocholski, zaś funkcję dyrygenta objął Franciszek Kubicki, także długoletni członek zespołu. Jego asystentem jest Jakub Szafrański.  Joseph Herter otrzymał tytuł Honorowego Dyrygenta – Założyciela Chóru, a Ryszard Gieros – Honorowego Prezesa Zarządu i Założyciela Chóru.

Cantores Minores przygotowuje muzyczną oprawę liturgiczną Mszy św. w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie  w czwartą niedzielę miesiąca (godz. 11:00).

Chór ma w swoim repertuarze  utwory o zróżnicowanym charakterze – chorał gregoriański, kompozycje wielogłosowe, a cappella oraz z akompaniamentem. Proponuje bogaty program koncertowy zawierający m.in:

– utwory sakralne a cappella (pieśni wielkopostne, pasyjne, adwentowe, kolędy)

– utwory sakralne z akompaniamentem organów oraz innych instrumentów

– pieśni patriotyczne oraz utwory popularne.

Chór występuje w kościołach, podczas uroczystości religijnych, imprez kulturalnych  oraz innych wydarzeń.

Próby chóru odbywają się w każdą środę w wieży przy Archikatedrze (godz. 19:00-21:00).

MIASTO: Warszawa

DYRYGENT: Franciszek Kubicki

STRONA WWW: http://www.cantoresminores.pl

EMAIL: sekretarz@cantoresminores.pl

ADRES: ul. Żurawia 43 lok. 116-122, 00-680 Warszawa