Polska Federacja Pueri Cantores
Chór Canticum Novum – Suszec

Chór Canticum Novum – Suszec

HISTORIA CANTICUM NOVUM

„Canticum Novum” działa pod patronatem parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika  oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu i kontynuuje tradycję scholi i chóru kameralnego „Canticum” założonego w 2002 r.

W 2016 r. zespół wrócił do swojej pierwotnej funkcji liturgicznej, na znak nowej jakości przyjął nazwę „Canticum Novum”. Obecnie, chór pracuje w dwóch grupach: liturgicznej (od 2016 r.) oraz chóralnej (od 2017 r.). Zespół tworzą uczniowie, studenci, osoby pracujące oraz dwóch dyrygentów: Barbara Garus i Szymon Cichoń, który pełni również funkcję akompaniatora.

Od 2016 r. zrzeszeni w Polskiej Federacji Pueri Cantores. Chóralny skład „Canticum novum” zadebiutował w  XII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej – Żory 2017 uzyskując wyróżnienie specjalne za najlepiej wykonany utwór pasyjny. Grupa liczy 16 osób, wciąż się rozwija i wyznacza kolejne cele.

Więcej: www.facebook.com/chor.canticum

DYRYGENCI

Barbara Garus – nauczyciel muzyki, rytmiki, dyrygentka, instruktorka śpiewu, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Cieszynie, Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego oraz Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.  Jako członek International Voice Teachers od Mix jest w trakcie nabywania kwalifikacji nauczyciela śpiewu wraz z rehabilitacją głosu. Założycielka
i dyrygentka chóru „Canticum novum” w Suszcu oraz Chóru Dziecięcego „Przednutka” w Szkole Podstawowej w Kobielicach. Przez 7 lat prowadziła Chór Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” w Strumieniu, z którym odbyła cykl  koncertów ze Stanisławem Soyką.

Szymon Cichoń – organista i dyrygent, absolwent Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej
II stopnia w Gliwicach oraz Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. I. Melson (dyplom z wyróżnieniem). Wieloletni chórzysta „Pueri Cantores Siliesenses” w Zabrzu,
a obecnie dyrygent chóru „Cantores don Bosco” działającego przy Salezjańskim Zespole Szkół Pubicznych w Zabrzu. Uczestnik konkursów dyrygenckich: XV Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyńskiego w Poznaniu (2014) oraz Międzynarodowego Turnieju Dyrygentury Chóralnej „W stronę polifonii” we Wrocławiu (2016).

MIASTO: Suszec

DYRYGENT: Barbara Garus, Szymon Cichoń

STRONA WWW:www.canticum.art.pl

EMAIL:basia.garus@gmail.com