Polska Federacja Pueri Cantores
Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu

Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu

Zespół został założony w 2009 roku przez Andrzeja Kosendiaka, dyrektora Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, i od początku działalności pracuje pod kierunkiem Małgorzaty Podzielny. Od 2023 roku funkcję asystenta dyrektorki artystycznej zespołu sprawuje Mikołaj Szczęsny.

Chór Chłopięcy NFM aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym, koncertując z najlepszymi zespołami oraz dyrygentami, takimi jak: John Eliot Gardiner, Giovanni Antonini, Zubin Mehta, Giancarlo Guerrero, Jacek Kaspszyk. Jest zapraszany na wiele wydarzeń artystycznych odbywających się na przykład w ramach Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego czy Leo Festiwalu, jak również do projektów produkcji filmowych (Agnieszki Holland czy Michała Kwiecińskiego), telewizyjnych i teatralnych. Występował również w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji i Japonii.

W dyskografii zespołu znajdują się wydane przez NFM albumy: Salzburska Msza Maryjna (2015) z muzyką Mozarta, Witold Lutosławski. Opera omnia 07 (2018) z piosenkami dla dzieci, dzieła Marcina Józefa Żebrowskiego pod batutą Andrzeja Kosendiaka (2018), płyta This Day (2019) z muzyką Boba Chilcotta dla dzieci , album Światło zimowej nocy (2022) zawierający aranżacje kolęd i pastorałek Michała Ziółkowskiego z udziałem Chóru NFM i NFM Orkiestry Leopoldinum pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny, a także najnowsze dzieło – Filharmonia Pana Kleksa (2023) – z aranżacjami utworów z filmów o Panu Kleksie.

Młodzi śpiewacy poza zajęciami wpisanymi w stały grafik pracy chóru uczestniczą także w odbywających się kilka razy w roku sesjach warsztatowych prowadzonych przez polskich i zagranicznych ekspertów. Chór zdobył dwa Złote Dyplomy podczas 55. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (2020) oraz Gold Prize The 11th World Peace Choral Festival Online Events w Wiedniu (2021). Zespół otrzymał również Złoty Dyplom i Nagrodę Specjalną za najwyższą punktację w kategorii chórów dziecięcych i młodzieżowych w Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym, odbywającym się w ramach Ogólnopolskiego Forum Chóralistyki „Wrocław Miastem Muzyki” (2021), Złoty Dyplom w edycji online Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Dona Nobis Pacem” Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser” we Wrocławiu (2022) oraz I miejsce podczas konkursu Ohrid Choir Festival w Macedonii (2022).

Autora zdjęcia – Łukasz Rajchert.

MIASTO: Wrocław

DYRYGENT: Małgorzata Podzielny

STRONA WWW:http://www.nfm.wroclaw.pl/zespoly/chor-chlopiecy-nfm

EMAIL: Barbara.Olech@nfm.wroclaw.pl