Polska Federacja Pueri Cantores
Chór Don Diri Don

Chór Don Diri Don

Chór dziecięcy Politechniki Szczecińskiej DON-DIRI-DON  powstał w 1990 r. z  inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest Dariusz Dyczewski. W zespole śpiewają uzdolnieni muzycznie chłopcy i dziewczynki w wieku od 6 do 18 lat.

Repertuar chóru obejmuje utwory muzyki chóralnej od renesansu po czasy współczesne. Chór współpracował z Filharmonią Szczecińską, zespołem instrumentalnym „Camerata Nova” i Filharmonią Narodową w Warszawie. Od 1990 r. chór należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a od 1995 r. do Międzynarodowej Federacji Chóralnej „Pueri Cantores”. Poza czynnym uczestnictwem w życiu muzycznym Szczecina, chór koncertował w Bydgoszczy, Słupsku, Lublinie, Warszawie, Krakowie, Legnicy, Kaliszu, Katowicach. Odbył wiele tras koncertowych po krajach Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i Południowe oraz Azji.

Pasmo sukcesów chór rozpoczął od festiwalu chóralnego w Bergamo (Włochy 1992), w Australii (1993, 1994), na Słowacji (1994) oraz Sardynii (1995). W tym samym roku chór został przyjęty w Watykanie przez papieża Jana Pawła II.

Chór DON-DIRI-DON jest zdobywcą „Złotego Kamertonu” na Ogólnopolskim konkursie chórów szkolnych a’capella dzieci i młodzieży – Bydgoszcz 95, 96, 97 oraz pucharu Polskiego Związku Chórów i Orkiest. W 1996 uzyskał wyróżnienie na Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantata”, a na międzynarodowym festiwalu chóralnym w Oskarshamn’96 (Szwecja) – II miejsce. Pod koniec 1996 r. chór wyśpiewał na Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej w atowicach – I miejsce. Rok 1997 to okres przygotowań i udanej trasy koncertowe po USA (20 koncertów w 6 stanach, zaczynając od Kalifornii – Los Angeles, a kończąc w Chicago). W 1998r. na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Weronie młodzi chórzyści wyśpiewali II miejsce – srebrny puchar. W tym samym roku chórzyści koncertowali jeszcze w Szwajcarii, Austrii i Niemczech. Chór brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym i w warsztatach muzycznych chórów dziecięcych w Szczecinie. Pod koniec 1998 r. chór wykonał wraz z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej polskie prawykonanie „Liverpool Oratorio” P. Mc Cartney’a. Rok 1999 przyniósł chórowi dwa srebrne dyplomy – na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Dziecięcych w Jyvaskyla w Finlandii oraz  na 34 Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralne – Międzyzdroje 99 (Polska) w konkursie „Współczesna Muzyka Chóralna”, gdzie otrzymał także nagrodę Polskiego Związku Chóru i Orkiest. W październiku 1999 r. DON-DIRI-DON został zaproszony do udziału w koncercie, który odbył się w Terezinie (Czechy) pod patronatem prezydentów: Czech, Niemiec i Polski, a poświęcony był dzieciom, które zginęły w obozie zagłady.

Rok 2000 to rok jubileuszowy X-lecia Chóru podczas, którego oprócz utworów a’cappella została wykonana „Msza Św. Alojzego” – Michała Haydna wraz z solistami i orkiestrą „Camerata Nova”. W czerwcu dzieci śpiewały w Krakowie podczas polskiego kongresu „Pueri Cantores”. W lipcu chór wziął udział w IV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym – Pekin 2000. W największe Sali koncertowej Pekinu wraz z orkiestrą Filharmonii Pekińskiej i z 56 chórami całego świata wykonał IX symfonie L. van Bethovena. W Pekinie chór zdobył „gol prze” oraz został wyróżniony za najlepiej wykonany utwór chiński. Jesienią 2000 r. do DON-DIRI-DON dołączyli chłopcy i głosy męskie z chóru chłopięcego „Pueri Cantores-Szczecin” i razem wzieli udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Sligo ((Irlandia). Podczas tego tournee chór koncertował w Dublinie, Birmingham, Leicester i w Londynie. Był to początek pracy z chórem chłopięcym co pozwoliło naopanowanie bogatszego programu a’capella z głosami męskimi.

Przy Chórze od 1995 r. działa Stowarzyszenie Chóru Dziecięcego ZUT (dawniej Politechniki Szczecińskiej) DON-DIRI-DON, które ma za zadanie stwarzać jak najlepsze warunki do pracy, wspiera materialnie i organizuje koncerty. Stowarzyszenie jest inicjatorem wielu koncertów charytatywnych. Chór przymował i organizował w Polsce pobyty zaprzyjaźnionych chórów z Austrii, Niemiec, Holandii, Węgier, Rosji, Słowacji, Czech, USA i z Wysp Bahama. Z chórem współpracują następujące osoby: Monika Walczukiewicz, Anna Strycharczyk i Mirosław Kosiński.

Chór DON-DIRI-DON wydał cztery płyty CD i kasetę magnetofonową, zarejestrował dla polskiego radia i telewizji szereg utworów muzyki chóralnej. Zdobyte nagrody i wyróżnienia oraz pozytywne recenzje prasowe świadczą o wysokim profesjonalizmie młodych śpiewaków.

Konkursy, festiwale i tournee koncertowe

2001

 1. Międzynarodowe Warsztaty Chóralne – Szczecin
 2. XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny – Cantonigros (Hiszpania)
 3. Tourne koncertowe – Niemcy i Holandia

2002

 1. Międzynarodowe Warsztaty Chóralne – Szczecin
 2. VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyki Sakralnej – Preveza (Grecja) –

III miejsce (brązowy medal)

2003

 1. Międzynarodowe Warsztaty Chóralne – Szczecin
 2. Międzynarodowe Warsztaty Chórów Chłopięcych – Anklam (Niemcy)
 3. Międzynarodowy Festiwal Chóralny – Avola – Sycylia (Włochy)

2004

 1. Międzynarodowe Warsztaty Chórów Dziecięcych – Szczecin
 2. IV Międzynarodowy Festiwal Chóralny – Szczecin
 3. Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Mundi Cantant” – Ołomuniec (Czechy) –

I miejsce – złoty medal

 1. Międzynarodowy Festiwal Bożonarodzeniowy „Canticum Noel” – Caracas (Wenezuela)

2005

 1. Międzynarodowe Warsztaty Chórów Dziecięcych – Szczecin

2006

 1. Tournee koncertowe – Chiny (Guang Zhou – Kanton – ZhuHai – Hong-Kong)
 2. Tournee koncertowe  – Rzym (Włochy)

2007

 1. Międzynarodowe Warsztaty Chórów Dziecięcych – Szczecin
 2. Tournee koncertowe – USA (New York, Maiami), Wyspy Bahama

2008

 1. Międzynarodowe Warsztaty Chórów Dziecięco-Młodzieżowych „Song Bridge” (Śpiewający Most) wraz z chórami z Polski, Kanady i Izraela – Szczecin
 2. 21 Międzynarodowy Festiwal Sztuki – Kuala-Lumpur, Genting – Malezja

I miejsce

 1. Tournee  koncertowe – Singapur – Australia (Canberra, Sydney)

2009

 1. Międzynarodowy Festiwal “Balkan Folklor Festival” – I miejsce –

Złoty Dyplom

 1. Tournee koncertowe – USA (New York, Waszyngton)

2010

 1. 25 Międzynarodowy Festiwal Muzyczny TVIND – Horsens (Dania)
 2. X Międzynarodowy Festiwal Chóralny – Pekin (Chiny) – II miejsce – Srebrny Puchar oraz koncerty w Hangzhou, Szanghaj (Chiny)
 3. Tournee koncertowe – Izrael (Jerozolima, Tel-Aviv, Betlejem)

2011

 1. Koncert na Wielkiej Sali Balowej na Zamku Królewskim w Warszawie

2012

 1. Tournee koncertowe – Indie (Goa, Puna, Bombaj)
 2. Warsztaty chóralne – Barcelona – Calella (Hiszpania)

MIASTO: Szczecin

DYRYGENT: Dariusz Dyczewski

STRONA WWW:

EMAIL: dariody@wp.pl

ADRES: ul. Wyspiańskiego 1, 70-497 Szczecin