Polska Federacja Pueri Cantores
Promyki Słoneczne

Promyki Słoneczne

Dziecięco-Młodzieżowy Chór Promyki Słoneczne powstał wiosną 1988 r. w związku z przygotowaniami do sprowadzenia relikwii św. Urszuli Ledóchowskiej z Rzymu do sanktuarium w Pniewach koło Poznania. Dlatego też św. Urszula jest patronką tego zespołu śpiewaczego. Nazwa chóru zainspirowana została napisanym przez nią wierszem, który stał się hymnem zespołu: O Panie, niech będę jak promyk słoneczny…

W chórze śpiewa około setki dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 19 lat. Inicjatorką, dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest s. Daniela Jankowska, urszulanka Serca Jezusa Konającego.

Podstawowym zadaniem Promyków Słonecznych jest oddawanie czci Bogu poprzez śpiew liturgiczny. Liturgiczny charakter chóru w znacznej mierze decyduje o profilu repertuarowym, który obejmuje chorał gregoriański oraz utwory wielogłosowe kompozytorów dawnych i współczesnych.

Chór Promyki Słoneczne jest także zespołem koncertującym. Śpiewał w Polsce i za granicą, szerząc rodzimą kulturę muzyczną. Zespół był zapraszany z koncertami do Finlandii, Austrii, Francji, Danii, Anglii, Niemiec, Irlandii, Holandii, Italii i na Słowację. Największym wydarzeniem był koncert w Castel Gandolfo dla Ojca Świętego Jana Pawła II w sierpniu 1993 r. oraz śpiew podczas kanonizacji św. Urszuli w roku 2003 na Placu św. Piotra w Rzymie.

Chór nagrał sześć płyt: O Panie, niech będę jak promyk słoneczny, z kolędami, z Akatystem do Ducha Świętego, z Akatystem ku czci Bogurodzicy, z pieśniami eucharystycznymi, z pieśniami ku czci św. Urszuli. Należy do Polskiej i Światowej Federacji Pueri Cantores.

Młodzi śpiewacy starają się głosić chwałę Jezusa Chrystusa także kształtowaniem osobowości, by swoimi talentami, sumienną pracą i wytrwałością coraz radośniej służyć własnym rodzinom i tym wszystkim, z którymi się spotykają i którym śpiewają.

Dziękując Bogu za 25 lat istnienia, za wysiłek podejmowany na próbach i radość wspólnego śpiewu, za wszystkich poznanych ludzi i odkryte miejsca, chór Promyki Słoneczne z ufnością i nadzieją rozpoczyna nowy rozdział swojej historii.

MIASTO: Pniewy

DYRYGENT: Siostra Daniela Jankowska

STRONA WWW: http://www.promyki-pniewy.pl/

EMAIL: danjan@post.pl

ADRES: ul. Św. Urszuli Ledóchowskiej 1, 62-450 Pniewy