Polska Federacja Pueri Cantores
Pueri Cantores Resovienses

Pueri Cantores Resovienses

Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Resovienses” został założony w 1985 roku przez znaną i cenioną chórmistrzynię Urszulę Jeczeń-Biskupską. Początkowo nazywał się Rzeszowskim Chórem Chłopięco-Męskim i działał przy kościele Podwyższenia Krzyża w Rzeszowie i w kościele OO. Bernardynów.

Od 1993 roku chór działa pod patronatem Katedry Rzeszowskiej, przyjmując nazwę Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Resovienses”. Opiekunem chóru jest proboszcz parafii ks. infułat Stanisław Mac. W 1993 r. zespół stał się członkiem Polskiej   i Światowej Federacji „Pueri Cantores”, której celem jest pielęgnowanie tradycji śpiewu chóralnego, rozwijanie kontaktów między chórami z różnych stron świata, szerzenie pokoju   i religijne wychowanie młodzieży w oparciu o ewangeliczny system wartości.
Głównym zadaniem chóru „Pueri Cantores Resovienses” jest oprawa muzyczna liturgii mszy św.

Chór bierze także udział we wszystkich ważnych uroczystościach świeckich i kościelnych w Rzeszowie. Co roku występuje na imprezach z okazji świąt narodowych, jest częstym gościem na scenie Filharmonii Rzeszowskiej, nagrywa dla radia i telewizji. Współpracował także z chórami Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Filharmonii Rzeszowskiej i Krakowskiej oraz Zespołem Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie. Zespół reprezentuje miasto i region na koncertach, konkursach i festiwalach o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i zagranicznym, bardzo często zdobywając najwyższe wyróżnienia. Chór koncertował w kraju i za granicą (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Holandia, Niemcy, Słowacja, Włochy, Ukraina). W repertuarze chóru znajduje się nie tylko muzyka sakralna czy klasyczna, ale także ludowe przyśpiewki i przeboje muzyki rozrywkowej.

Dla młodych chórzystów od lat odbywają się letnie obozy szkoleniowo-wypoczynkowe, podczas których dzieci uczą się emisji głosu, podstaw solfeżu, nowych utworów oraz uczestniczą w wycieczkach, grach sportowych i zabawach. Obecnie letnie muzyczne obozy mają miejsce w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Frysztaku. W trakcie trwania obozów chłopcy przygotowują krótki koncert dla mieszkańców miasteczka, a w dni  świąteczne śpiewają podczas  mszy św. w miejscowym kościele.

Założenia i charakter chóru w sposób symboliczny obrazuje logo zespołu, którego autorem jest Krzysztof Bukała – rzeszowski artysta rzeźbiarz. Prosty w formie rysunek przedstawia śpiewającego chłopca, którego szeroko otwarte w śpiewie usta układają się w kształt serca, a nos połączony kreską z przymrużonymi oczami  tworzy krzyżyk. Może właśnie te dwa znaki sprawiają, że chłopcy śpiewający z głębi serca w kościelnym chórze odnoszą sukcesy na krajowych i międzynarodowych konkursach i koncertach.

MIASTO: Rzeszów

DYRYGENT: Marcin Florczak

STRONA WWW: http://www.resovienses.org/

EMAIL: mf.skrzypek@gmail.com, resovienses@gmail.com

ADRES: ul. Sikorskiego 21, 35-304 Rzeszów