Polska Federacja Pueri Cantores
Pueri et Puellae Cantores Plocenses

Pueri et Puellae Cantores Plocenses

Historia Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses rozpoczęła się w 1998 roku, kiedy to założony został przez Annę i Wiktora Bramskich pierwszy chór chłopięcy – Pueri Cantores Plocenses, działający przy Płockiej Bazylice Katedralnej. Obecnie, wraz z powstałym w 2006 roku chórem dziewczęcym Puellae Cantantes Plocenses stanowią jeden zespół, który od 2011 roku jest instytucją kultury miasta Płocka.

Na co dzień chór śpiewa w płockiej katedrze. Na jego repertuar składają się dzieła niemal wszystkich epok – od średniowiecznego chorału gregoriańskiego po utwory kompozytorów współczesnych. Co roku bierze udział w międzynarodowym festiwalu Płockie Dni Muzyki Chóralnej, wykonując wielkie dzieła oratoryjne, m.in. „Krönungmesse” W. A. Mozarta (2011), „Requiem” G. Verdiego (2012) oraz „Stabat Mater” G. Rossiniego (2013).

Jednym z najważniejszych zadań chóru jest rozwijanie kultury muzycznej w rodzinnym mieście, a także promowanie polskiej muzyki w kraju i za granicą. Niemal od początku bierze on udział w konkursach i festiwalach, co zaowocowało licznymi nagrodami. Młodzi płocczanie w pierwszych latach działalności zdobyli m.in. Złoty Kamerton i nagrodę Ministra Kultury na XXII Ogólnopolskim Konkursie a Capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy w 2002 r., a także złoty medal i dwa srebrne na Międzynarodowym Festiwalu Festa Musicale 2004 w Ołomuńcu. W ostatnim czasie – na konkursie Moscow Sounds w 2012 roku chór zdobył sześć nagród, w tym pierwsze miejsce w kategorii muzyka sakralna; a także w roku 2013 – cztery złote i dwa srebrne medale na międzynarodowym konkursie „Slovakia Cantat” w Bratysławie.

Chór koncertował m.in. w Watykanie, we Francji, w Anglii, Niemczech,  Szwajcarii, Holandii, we Włoszech, na Ukrainie, Litwie i Łotwie, w USA i Tajlandii.  W dorobku chóru jest także kilkanaście płyt.

MIASTO: Płock

DYRYGENT: Anna Bramska

STRONA WWW: http://www.chorplock.pl/

EMAIL: dyrektor@chorplock.pl

ADRES: ul. Tumska 5a, 09-402 Płock