List Asystenta Kościelnego PFPC Ks. dr Wiesława Hudka

 

1 stycznia 2017 roku, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

Oktawa Narodzenia Pańskiego, Światowy Dzień Modlitw o Pokój

 

Kochani Pueri Cantores!

 

Bardzo serdecznie Was wszystkich pozdrawiam i na progu Nowego Roku Pańskiego 2017 chciałbym Wam życzyć obfitości Bożych darów, a przede wszystkim błogosławieństwa, chrześcijańskiej radości i pokoju.

Właśnie o dar pokoju na początku każdego roku kalendarzowego  modli się cały Kościół, a modlitwa ta jest też szczególnym charyzmatem naszej federacji. W roku jubileuszu XXV-lecia istnienia Polskiej Federacji Pueri Cantores kolejny ogólnopolski kongres chcemy zogniskować właśnie na temacie pokoju. Kongres ten, który odbędzie się w Rzeszowie w dniach 7-10 września 2017 roku przeżywać będziemy inspirowani myślą przewodnią, wyjętą ze starożytnej antyfony Kościoła: Da pacem Domine tzn. Panie, obdarz nas pokojem.

Chciałbym razem z Wami wszystkimi, śpiewakami, dyrygentami, duchowymi opiekunami i Waszymi rodzinami przygotować się do wielkiego wołania o pokój, a potem do jego przyjęcia oraz niesienia pokoju wszędzie tam, gdzie zaprowadzi Was Boża Opatrzność. Bardzo ważne jest zatem to, abyśmy rozważali, co Bóg mówi nam o pokoju oraz jakie z tego orędzie płyną dla nas konsekwencje.

 

 

W kontekście Narodzenia Pańskiego proponuję, żebyśmy najpierw popatrzyli na cudowną scenę rozgrywającą się nad Betlejem. Kiedy narodził się Pan Jezus, zastępy aniołów śpiewają: Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których sobie upodobał (por. Łk 2, 14). Te słowa wyznaczają pierwszy etap naszych rozważań o pokoju, który jest darem Bożym i rodzi się z modlitwy uwielbienia. Tak modlił się sam Zbawiciel, który zawsze wysławiał Boga i dziękował Ojcu niebieskiemu. Stąd my również zanim poprosimy o pokoj powinniśmy oddać Panu Bogu chwałę, dziękować Mu, sławić Go, adorować... To wszystko: modlitwa, dziękczynienie, uwielbienie, adoracja dokonuje się na liturgii, a zatem w miejscu i czasie, które dla nas Pueri Cantores są pierwszorzędne i najważniejsze. Przypomnijmy sobie, że nasz śpiew ma niezwykłe znaczenie kiedy wybrzmiewa w czasie Eucharystii, sakramentu miłości i pokoju. To tu słuchamy, co ma nam do powiedzenia dobry Bóg, a równocześnie przyjmujemy w Komunii samego Jezusa, aby potem wcielać w życie przykazania i zasady chrześcijańskiego życia.

 

Korzystając z tej pięknej okoliczności, chciałbym Wam wszystkim podziękować za to, że liturgia, która jest najpiękniejszą i najpełniejszą modlitwą Kościoła, stanowi Wasze szczególne miejsce muzycznego posługiwania we wspólnocie. O, jak wiele mogliby o tym powiedzieć liczni parafianie, a także Ci, którzy mają szczęście uczestniczyć w celebracjach z udziałem Waszego chóru. Pomyślcie, jakie to wartościowe, ważne i dobre, że Wasz głos, Wasze muzyczne talenty mogą najpierw Was samych zaprowadzić ku Bogu, a następnie także innym pomagać w tej drodze uwielbienia. Proszę Was, abyście jak najczęściej uczestniczyli we Mszy świętej, także wtedy, kiedy nie śpiewacie z całym chórem. O tym, jak ważna jest Eucharystia przypomina nam Matka Boża, a także wielu Świętych, również naszych patronatów, takich jak św. Dominik Savio, czy św. Brat Albert, którego Rok (z racji 100-rocznicy narodzin dla nieba) rozpoczęliśmy tydzień temu, 25 XII 2016 roku.

 

Przed nami ponad osiem miesięcy pracy, modlitwy i przygotowań do IX Kongresu PFPC w Rzeszowie. Wykorzystajmy ten czas na jeszcze głębsze ukochanie modlitwy liturgicznej. Proszę Was, abyście często i chętnie sięgali do tekstu jednej z stałych części Mszy świętej, tj. „Chwała na wysokości Bogu". Spróbujcie codziennie modlić się tymi słowami, najpierw rozważając ich treść, a potem przyoblekając w melodię, tę, którą znacie z Waszej świątyni, albo tę, której nauczyliście się na próbach chóru. Niech te słowa: „Chwała na wysokości Bogu" uprzedzają naszą modlitwą o pokój i prowadzą na szczęśliwe drogi w Nowym 2017 Roku.

 

Śpiewając „Gloria in excelsis Deo" módlcie się za uczestników  i organizatorów naszego kongresu w Rzeszowie, gdzie, jak mam nadzieję, wszyscy się spotkamy...

 

Z serca Wam błogosławię!

 

ks. Wiesław Hudek

asystent kościelny PFPC

 POPRZEDNIE WPISY

Archiwum wpisów

 

WYSZUKAJ W SERWISIE

Tytuł wpisu Treść wpisu