Barokowy jubileusz Kujawskiej Jerozolimy Musica Antiqua Inovroclaviensis

 

Pakość, gród Działyńskich  z XIV wieku, świętuje jubileusz 390 lat Kalwarii Pakoskiej powstałej  w epoce baroku. Obecnie na Kalwarii i w klasztorze posługę duchową sprawuje Zakon Franciszkanów, zaś szczególną opiekę  nad zabytkiem Fundacja Kalwaria Pakoska. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż Kal­waria Pakoska jest drugą co do wieku w Pol­sce,  po Kal­warii Zebrzydow­skiej. Trzecią w kolej­no­ści jest Kal­waria w Wej­herowie zbudowana w 1647 r.  W całej Pol­sce  są  24 kalwarie.

Obchody jubileuszu odbywają  się  pod patronatem Prymasa Polski i  Marszałka  Województwa Kujawsko - Pomorskiego,  trwać będą do połowy września. Wydarzenia jubileuszowe rozpoczęło Sympozjum Naukowe dotyczące Kujawskiej Jerozolimy, z udziałem  naukowców  UJ z Krakowa, UAM z Poznania,  UMK z Torunia, UKW z Bydgoszczy.

 

Dla mieszkańców nie zabrakło dostojnej muzyki dawnej, szczególnie z epoki  baroku. Takich wspaniałych wrażeń muzyczno - wizualnych dostarczył słuchaczom koncert zespołu „Musica Antiqua Inovroclaviensis" z MDK  im. J. Korczaka w Inowrocławiu pod kier. art. Izabeli Szyma - Wysockiej i Danuty Szyma. Koncert zachwycił wszystkich słuchaczy z Burmistrzem Miasta Pakości Wiesławem Kończalem na czele. Zespół „Musica Antiqua Inovroclaviensis" gorąco dziękuje za staropolskie gościnne przyjęcie.

 

 

ZDJĘCIA Z KONCERTU DOSTĘPNE JUŻ SĄ NA NASZEJ STRONIE!

 

LINK DO GALERII: http://puericantores.pl/galeria/7,barokowy-jubileusz-kujawskiej-jerozolimy-musica-an

 

Foto: K. Kowalkowska

 

PLAKATY Z KONCERTU:

 

 

WYSZUKAJ W SERWISIE

Tytuł wpisu Treść wpisu